Bill Gates Kimdir?

İlk önce halen Bill Gates kimdir? bilmeyen olabilir diye Biography.com sitesinin “bio True Story” PDF serisinden yapacağım çeviriye başlamadan önce Bill Gates Kimdir? hakkında söyleyebileceğim daha önceden bildiğim şeyler ile başlıyorum.

 1. Microsoftun kurucusudur. Microsoft bilgisayarlarımızda kullandığımız en yaygın işletim sistemidir
 2. Dünya’nın en zengin adamıdır
 3. Hayır sever olduğu söyleniyor
 4. Bir belgeselinde öğrendiğime göre bir zaman diliminde birinden birine geçerek 5-6 kitap okurmuş
 5. Daha önceden bildiklerime göre sevdiği arkadaşlarının sınıfında olmak için okulun bilgisayar sistemini hacklermiş ve okul idaresi buna daha çocuk yaşta olduğu için hiç tepki göstermezmiş (Ben öyle biliyorum)
 6. Daha evvelki bilgilerime göre Harward Üniversitesinde iken okulu bırakmış
 7. Belgesellerinden öğrenebildiğime göre çok mutlu bir çocukluk yaşamış ve buna ek olarak çok zeki imiş.
 8. Servetini direkt olarak çocuklarına bırakmak yerine, onlarda yaşamın ne olduğunu öğrensinler kaygısı ile sadece eğitimlerini sağlayacak kadar ve bir miktar (yanlış hatırlamıyorsam) hayatta yardımcı olacak kadar (evlilik vs.) olan kısmı dışında hayır kuruluşlarına bağışlamış. (Hangi hayır kurumu olduğu aklımda yok) Buna çocukları asla tepki göstermeyip, dahada mutlu olup babaları ile gurur duymakta imiş.

Şimdi asıl özet çevirime başlıyorum sevgili mimoza portal blog okurlarımız.

Bill Gates Kimdir?

bill-gates-kimdir

Bill Gates Kimdir? Kendisi 28 Ekim, 1955 Washington, Seattle, Amerika Birleşik Devletlerinde doğmuştur. Bilgisayar programlamaya ilgisi 13 yaşında başlamıştır. Ortağı Paul Allen ile birlikte Dünya’nın en çok kullanılan yazılımı Microsoft’u kurup bu süreç içerisindede Dünya’nın en zengin adamı olmuştur.

Burada bir parantez açmak istiyorum. Eğer bir yazılım ile bir insan 7 milyar kişi içerisinde en zengin kişi olabiliyorsa, günümüzün en yaygın yada yaygın olma yolundaki yazılımı nedir acaba. Yada yarım asır sonra halen Dünya’nın en değerli şeyi sizce yazılımmı. Benim şahsi görüşüm evet halen yazılım.

En az bir yarım asır kadarda öyle olacak. Peki sizce yarım asır sonra yani bizim evlatlarımızın ve torunlarımızın ve 2. kuşak torunlarımızın zamanında sizce ne olacak. Yani en değerli şey ne olacak yazılım yerine.

Bundan 1 asır öncesini düşünürsek bu en değer oluşturan şey ağır sanayi idi. Ağır sanayiye sahip ülkeler hep zengin oldular. Tarih bilgimizi yoklayıp peki daha 1 asır önce ne idi yani 1800 lerde ne idi acaba. Sanırsam Dünya’nın 4 te 3’ünden bile fazla yer kaplayan Denizler ver Denizcilikdi. İngiltere’nin bu şekilde nasıl üzerinde güneş batmayan ülke olduğunu düşünün.

Peki madem tarih tekerrürden ibaret, bir asır daha öncesine gidelim ve düşünelim acaba ne idi en önemli şey. Para, zenginlik, refah, mutluluk vs kaynağı olan ne idi 1700 lerde. Çok da fazla gerilere gitmeden herkes kendi araştırmasını yapabilir diyerek sanırım 1700 lerdede tarım idi bu zenginliğin kaynağı.

Peki bu uzunca paraztez ile birlikte 22. yy. la girerken Dünya’nın en önemli şeyi sizce ne olacak. Bana sorarsanız, sevgi ile büyütülmüş, mutluluk ile bir eğitim hayatı sürmüş, tıpkı Bill Gates’in çocukluğu gibi bir çocukluk yaşamış çocuklar yetiştirirsek bu evlatlar bence bizden daha önce bulabilirler bunun cevabını.

Sıra şu idi:

 1. Önce tarım
 2. Sonra denizcilik
 3. Sonra ağır sanayi
 4. Sonra yazılım ve halen öyle
 5. ?

Belki yeni keşifler için uzay sanayi. Uzayda bulunacak yeni minareller, yaşamlar vs. Sizede ülkemizin kurucusu ve her darlıkta kendini o şimdi yaşasaydı dedirten Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü geldi demi aklınıza evet bencede,

5. Uzay bilimi ve havacılık

Tıpkı Atatürk’ün dediği gibi İstikbal (gelecek) göklerde. Dünya’nın en ileri görüşlü adamı Atatürk’ü sevgiyle anıyorum ve çevrimi bir başka yazıma bırakıyorum. Çünkü çeviri yapmayıp direkt kendi cümlelerimi kullanacağım. Sevgiyle kalın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir