The Blog

İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi

İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi

İngiltere İmparatorluğu

İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi isimli yazımızda İngiliz İmparatorluğu hakkında bir araştırmaya yer verdik. İngiliz kolonizasyonu genelde bilinen bir şeydir. Fakat ne kadar araştırıldığı bir muammadır. Bu sebeple bu alanda ki araştırmalarımızı geliştireceğiz. Neden derseniz dil öğrenme aynı zamanda bir kültür öğrenmedir. Fakat bu öğrenilen kültürü tamamen emmek anlamına gelmez. İnsan bildiği her şeyi uygulamaz fakat bilir. Bunun misali.

1921’de İngiltere Dünya nüfusunun neredeyse 1 çeyreğini (4 te 1’i) yönetiyordu. Bu 470 ile 570 milyon kişi arasında idi.

37 milyon kilometre kare bir alanı yani Dünyanın 1 çeyreğinde hüküm sürdüler. İngiltere’nin devletler arasında ki süregelen zenginliği ve Dünya üzerindeki etkisi,ekonomik pratiklerde, hükümet sistemlerinde, sporda ve İngilizce dilinin kendisinde de sürmektedir.

İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi

İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi

Bu devlet bir zamanlar üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak bilinmekteydi. (Bu terim bir zamanlar İspanyol İmparatorluğu ve sonradan Dünya üzerindeki Amerikan etkisi içinde söylenmiştir.)

 

Bu saydığımız ülkeler İngiltere’nin bir zamanlar kolonisi haline getirdiği devletlerdir.

 

  1. Amerika
  2. Kanada
  3. Hindistan
  4. Avustralya
  5. Mısır
  6. Güney Afrika
  7. Doğu Afrika
  8. Irak

Bu saydıklarımız dışında İngiltere: Aden,Umman,Kıbrıs,Kuveyt, Yeni Gine, Yeni Zelenda, Jamaika, Karibyanlardaki Bahamalar, Hong kong gibi kolonilerde elde etmiştir.

 

Şu anda bu devletlerin çoğunda kendi ülkelerine özgü bir şivede İngilizce konuşulmaktadır.

 

Örneğin : Amerikan İngilizce’si, Avustralya İngilizce’si vs.

 

İngiltere’nin tüm kolonilerini gösteren bir haritayı şu şekilde görüntüleyebilirsiniz. Tabiy ki bunlar eskide kaldı demiştik:)

İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi
İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi

İngiltere İmparatorluğu ve Kolonilerinin Bir Listesi yazımızı okuduktan sonra böyle geniş bir coğrafyada konuşulan İngilizce dilini merak ettiğinizi umut etmekteyim. Bugün öğrendiğim bir bilgi fakat; İngilizce öğrenmek isteyenlerin hemen hepsi bu emellerine kavuşuyorlarmış. Bu dili ilginç yapan nedenlerden biride bu sanırım.

İsterseniz Şu bağlantıdaki yurt dışı dil okulu seçimi nasıl yapılır isimli yazımıza ilgi duyabilirsiniz

 

Resim kaynağı:https://goo.gl/images/NrM11R

 

Yararlanılan kaynaklar: https://alfinnextlevel.wordpress.com/2013/10/09/the-former-british-colonies-an-example-of-the-iq-breakpoint/

 

https://www.britannica.com/place/British-Empire

 

admin

İngilizce Öğretmeni

Leave a Comment

Your email address will not be published.