The Blog

YDS-LYS-5 HAZIRLIK MATERYELLERİ

YDS SINAVI BİLGİ (Yenilendi-2018 İçin)

YDS Sınavı Ne Zaman Yapılacak,YDS saat kaçta başlıyor,YDS Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli,İşte YDS 2018 Sınavları Hakkında Notlar…

Umut ediyoruz ki 2017 ve önceki YDS sınavlarınız iyi geçmişlerdir. Bundan sonraki yani 2018 YDS İlkbahar ve Sonbahar dönemlerine ve E-YDS sınavlarına ve İngilizce harici yapılacak olan YDS sınavlarına gelin beraber çalışalım. İlk önce konu hakkında yaptığım araştırma ve yazıya odaklanabiliriz sevgili english.web.tr okurlarım.

İlk önce  ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin)  tüm sınavlarına ulaşmak için kullanabileceğiniz numara ile başlayalım. 444 OSYM Yani telefonunuzun tuş harflerine denk gelen 444 67 96 numarasından ÖSYM nin yaptığı tüm sınavlara ulaşabilirsiniz.

ÜDS, KPDS gibi daha önce yapılan dil sınavları 2013 yılından itibaren kaldırıldığı ve tüm dil sınavları YDS çatısı altında toplandığı için diğer yabancı dil puanı için tüm adayların yılda iki kez yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS) girmeleri gerekiyor. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yılda iki defa yapılıyor. Ancak yılda iki kez yapılan YDS’de yer alan dil sınavlarında yalnızca Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça yılda iki kez yapılıyor.

 

(YDS Sınavı Hangi Dillerde Yapılır?

YDS sınavı yılda 2 kez olmak üzere Mart ve Eylül aylarında yapılmaktadır.

Mart dönemi sınavları; İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Arapça, Bulgarca, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, Korece, Lehçe, Japonca, İtalyanca, Macarca, Sırpça, Rusça, Portekizce, Ukraynaca, Yunanca ve Rumence dillerinde yapılmaktadır.

Eylül dönemi sınavları ise; İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça ve Almanca’dan yapılmaktadır.

Kaynak: https://www.onlineydscenter.com/yds-sinavi-hangi-dillerde-yapilir/    )

 

YDS Sınavı ile ilgili Tüm zaman çizelgesine vs. bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

http://www.osym.gov.tr/TR,13637/2018-yds-ilkbahar-donemi-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html

YDS puanları ve seviyeleri

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

 

YDS NEDİR

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan merkezi bir yabancı dil sınavdır. Daha önceleri uygulanan ÜDS ve KPDS sınavlarının da bu sınava dahil edilmesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversiteler ve özel sektörlerde geçerliliği olan bir dil sınavıdır.

 

 

 

YDS de Nasıl Başarılı Olunur

İyi bir sosyal ingilizceye sahip olmak bazen Yds gibi sınavlarda yetersiz kalabilir. Bu nedenle gramer ve okuma-anlama konusuna ağırlık göstermek gereklidir. Bu nedenle birinci önceliğimiz gereken zamanı ayırmamız olmalıdır.

Bir diğer önemli husus ise Yds sınav tekniklerini bilmektir. Her ne kadar iyi bir konuşma seviyesine sahip olsakta sınavda bizden istenilen cevaplar basit teknikler ile yanıtlanabilir.

3 temel bölümde çalışmalar gerçekleştirilir.

DİLBİLGİSİ

Burada kullanılacak en önemli yöntem yazarak çalımak ve ezberlemektir. Görsel öğrenme olarak adlandırılan yöntemler ile örneklerinizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Akılda kalıcı kolay örnekler ile ezber yöntemlerinizi daha da geliştirebilirsiniz. Cümle kurmak çok önemlidir. Not ettiğiniz kelimeleri cümleler içinde kullanarak konuları pekiştirmeli ve sürekli tekrar etmelisiniz.

KELİME

Kelime en önemli bölümdür. Ne kadar çok kelime biliyorsak o kadar çok anlayabilir ve konuşabiliriz. Dilbilgisini bilmek bize doğru zamanları kullanmayı öğretir fakat kelime olmadan hiç bir anlam ifade etmez. Bu nedenle Yds ye yeni çalışacaklara bizim tavsiyemiz kelime kapasitelerini arttırmaları yönünde olacaktır. Kelimeler beraberinde yardımda getirir. Kelimenin olumlu yada olumsuz bir anlam ifade ettiğini bilmek o cümle hakkında bize yardımcı da olur. Kelime öğrenmek için başlıca gerekli materyal sözlüktür. Bir tane ingilizce-türkçe yada ingilizce-ingilizce sözlük edinmek önemlidir. İnternet sözlüklerini (Tureng önerimiz) yada google translate  kullanabilirsiniz. Hatta bu yöntemi dahada fazla tavsiye ediyoruz. Bu çalışmalarınıza hız katacaktır.

Ayrıca kağıtların bir tarafına kelimenin ingilizcesini diğer tarafına da türkçesini yazarak eğlenceli oyunlar yapabilir ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise fazlaca vakit geçirdiğiniz yerlere ingilizce kelimeler asmanızdır. Böylece oraya her gittiğiniz de o kelimeleri göreceksiniz ve bu şekilde daha kalıcı bir öğrenme gerçekleştirebileceksiniz.

Bu yöntemler klasik diyenleri duyar gibiyim. O halde bu web araçlarınıda denemenizi öneririz.

quizlet

Örnek quizlet çalışma seti

vocabulary.com

Örnek bir set

Tabiy ki liste geliştirilebilir.

OKUMA

Okuma çalışması ilk iki bölümde zayıf olanlar için tam bir ölümdür fakat bunun da kolay bir yöntemi var. hem türkçe hemde ingilizce haberler sunan sitelere girip önce türkçe haberi okuyup daha sonra da ingilizce haberi okuyarak ne anlatmak istediği hakkında bilgi sahibi olduğunuz için anlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Okumak süreklilik gerektiren bir eylemdir. Okunan şeyler akıldan uçar gider fakat sağladığı fayda okuma hızınızın artması ve beraberinde kavrama hızınızın gelişmesi olacaktır. Bu nedenle Yds çalışmak isteyen arkadaşların düzenli olarak ingilizce yazılar okumaları önemlidir. Ilk başlarda anlayamayabiliriz ama önemli olan bu alışkanlığı edinmeye çalışmaktır.

YDS Sınavı için okuma kaynağı olan sitelere aşağıdaki bağlantıdan bir göz atabilirsiniz.

http://dilsemyds.com/ydskaynak.php

Bunlara değinmekle birlikte unutmamalıyız ki hiçbir şey bir anda gerçekleşmez. Belirli bir zaman gereklidir. Taktikler veya teknikler sadece zamanı kısaltmamıza ve daha hızlı öğrenme yöntemleri geliştirmemize yardımcı olur.

YDS TEKNİKLERİ NELERDİR

Buraya kadar anlattığımız bölümde Yds ye nasıl çalışacağımızı olağan yollarla anlattık ve küçük tüyolar verdik. Fakat Yds de uzmanların tavsiye ettiği bir kaç yöntem mevcut bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz.

1- Soruda neyin istendiğini bilmeli ve soru kalıplarını ezberlemeliyiz

2- Sizden istenen cevaplar soruların işaret ettiği yerleri gösterir böylece tüm paragrafı tekrardan okumak gerekmez

3- Şıkları eleyerek gitmek bir diğer yöntemdir. Dilbilgisi uyumu, noktalama işaretleri ve bağlaçlara bakarak eleme işlemini gerçekleştirebiliriz

4- Sorularda her zaman ipuçları verilir bu ipuçlarından hareket etmek bizi doğru cevaba götürecektir

5- Tense uyumuna öncelikle bakmak yanlışları elememizde yardımcı olacaktır

6- Yardımcı kaynaklardan veya uzmanlardan aldığımız küçük formülleri cevaplara öncelikli olarak uygulamak da yarar vardır. Anlamaya çalışmak bizi yavaşlatabilir

7- Paragrafları satır satır anlamaya çalışmak yerine geneli hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmak önemlidir. Daha sonra sorulan sorular ışığında ayrıntılı bakmakta yarar vardır

Bu ve benzeri yöntemler bizim hızımızı arttıracak ve sınavda belirli bir başarı seviyesi yakalamamıza yardımcı olacaktır. Ama unutmayalım ki İngilizce nankör bir dildir ve kullanmadıkça unutulur. Bu yüzden ingilizceyi hayatımızın bir bölümnde tutmalı ve puanlarımızı yukarılara çıkarmalıyız.

Yararlanılan Kaynaklar: http://www.osym2016.com/node/437
                                            http://www.dilforum.com

admin

İngilizce Öğretmeni

1 Comment

  1. admin Mart 14, 2018

    Yenilenmiş yazımıza yorumlarınızı beklerim arkadaşlar

Leave a Comment

Your email address will not be published.