YDS READING COMPREHENSION

YDS SINAVI BİLGİ (Yenilendi-2020 için)

YDS reading comprehension yazımızda YDS sınavında en önemli yapı taşı olan okuma konusunu irdeleyeceğiz.

[lwptoc]

YDS Sınavı hakkında kısa bilgi

İlk önce  ÖSYM ‘nin (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin)  tüm sınavlarına ulaşmak için kullanabileceğiniz numara ile başlayalım. 444 OSYM yani telefonunuzun tuş harflerine denk gelen 444 67 96 numarasından ÖSYM nin yaptığı tüm sınavlara ulaşabilirsiniz. ÜDS, KPDS gibi daha önce yapılan dil sınavları 2013 yılından itibaren kaldırıldığı ve tüm dil sınavları YDS çatısı altında toplandığı için yabancı dil puanı bilgisini ispat etmek isteyen tüm adayların yılda iki kez yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az birine  girmeleri gerekiyor. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yılda iki defa yapılıyor. Bununla beraber E-YDS sınavı yıl içinde bir çok zamanda yapılmaktadır. Fakat o kadar hızlı olmalısınız ki, zamanlamanıza uygun olarak katılabileceğiniz bu sınava başvurular hemen dolmakta. E-YDS Sınav takvimine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz;  https://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html

YDS Sınavı Genel Bilgi

YDS sınavı yılda 2 kez olmak üzere Nisan ve Ekim aylarında yapılmaktadır. ÖSYM’nin YDS ile ilgili sayfasında incelediğimde bu sene YDS sınavı 12 Nisan 2020 ve 15 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleşecektir. İlgili bilgiyi;

https://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html

ÖSYM’nin yukarıda belirttiğimiz sayfasından edinebilirsiniz.

YDS Puanları ve Seviyeleri

YDS puanları ve seviyeleri Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden; 90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi, 80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi, 70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi, 60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi, 50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi.

YDS NEDİR

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan merkezi bir yabancı dil sınavıdır. Daha önceleri uygulanan ÜDS ve KPDS sınavlarının da bu sınava dahil edilmesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversiteler ve özel sektörlerde geçerliliği olan bir dil sınavıdır.

YDS de Nasıl Başarılı Olunur

İyi bir sosyal İngilizce’ye sahip olmak bazen YDS gibi sınavlarda yetersiz kalabilir. Bu nedenle gramer ve okuma-anlama konusuna ağırlık göstermek gereklidir. Aktif bir internet bağlantınız varsa internette bu alanda çok fazla kaynak bulunmaktadır.

3 temel bölümde çalışmalar gerçekleştirilir.

DİLBİLGİSİ

Burada kullanılacak en önemli yöntem yazarak çalışmak ve ezberlemektir. Görsel öğrenme olarak adlandırılan yöntemler ile örneklerinizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Akılda kalıcı kolay örnekler ile ezber yöntemlerinizi daha da geliştirebilirsiniz. Cümle kurmak çok önemlidir. Not ettiğiniz kelimeleri cümleler içinde kullanarak konuları pekiştirmeli ve sürekli tekrar etmelisiniz.

KELİME

Kelime öğrenmek dil öğrenmede en kolay şeydir Çünkü kelime dilin harf ve heceden sonra en temel birimidir. E zaten harf ve heceler tam anlamı ile kendi başlarına bir anlam ifade etmeyecekleri için, kelimeyi  en temel olarak baz alabiliriz.. En kolay olanı bilmek bütünde başarılı olmak anlamına gelmemektedir. Zaten sadece kelime bilgisi soran sorular baya az miktarda sınavın % 7-8 i gibi. Kelime bilginizi geliştirmek istiyorsanız, iyi bir dilbilgisine paralel (Top down approach diye nitelendirilen) direkt okuma parçalarına geçmeniz. Okuma yaparken ister istemez kelime bilginizde gelişecektir. Aşağıdaki kaynaklardan etkileşimli ve eğlenceli bir şekilde kelime çalışabilirsiniz.

quizlet
Örnek quizlet çalışma seti
vocabulary.com
Örnek bir set
Tabi ki liste geliştirilebilir.

OKUMA (YDS READING COMPREHENSION)

YDS READING COMPREHENSION alanında başarılı olabiliyorsanız sınavdan B üzeri almamanız imkansızdır diyebilirim. Okuma çalışması için sizlere ne bulursanız okumalısınız tavsiyesini verebilirim. Dil Ediniminde Top down approach olarak adlandırılan en üst noktadan başlamak çoğu zaman işe yarar. Bütünü görmek, parçaya inmeyi kolaylaştıracaktır. İngilizce gazeteler, dergiler, kitaplar ve hatta romanlar okuyun. Sınavda ki okuma parçaları bilimsel kaynaklardan alınmıştır. Bu noktada bilimsel kaynak listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
YDS Sınavı için okuma kaynağı olan sitelere aşağıdaki bağlantıdan bir göz atabilirsiniz.
http://dilsemyds.com/ydskaynak.php
Dil edinimi ve sınavlarda başarı elde etmek zamanımızı alsada verdiği sonuçlar bakımından harcadığınız zamana fazlası ile değecektir. YDS READING COMPREHENSION bana kalırsa bu sınavın kilit noktasıdır. Bununla beraber tabi kelime, gramer, çeviri çalışmalarınızıda yapmalısınız.

YDS TEKNİKLERİ NELERDİR
Buraya kadar anlattığımız bölümde Yds ye nasıl çalışacağımızı olağan yollarla anlattık ve küçük tüyolar verdik. Fakat Yds de uzmanların tavsiye ettiği bir kaç yöntem mevcut bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz.
1- Soruda neyin istendiğini bilmeli ve soru kalıplarını ezberlemeliyiz
2- Sizden istenen cevaplar soruların işaret ettiği yerleri gösterir böylece tüm paragrafı tekrardan okumak gerekmez
3- Şıkları eleyerek gitmek bir diğer yöntemdir. Dilbilgisi uyumu, noktalama işaretleri ve bağlaçlara bakarak eleme işlemini gerçekleştirebiliriz
4- Sorularda her zaman ipuçları verilir. Bu ipuçlarından hareket etmek bizi doğru cevaba götürecektir
5- Tense uyumuna öncelikle bakmak yanlışları elememizde yardımcı olacaktır
6- Yardımcı kaynaklardan veya uzmanlardan aldığımız küçük formülleri cevaplara öncelikli olarak uygulamak da yarar vardır. Anlamaya çalışmak bizi yavaşlatabilir
7- Paragrafları satır satır anlamaya çalışmak yerine geneli hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmak önemlidir. Daha sonra sorulan sorular ışığında ayrıntılı bakmakta yarar vardır
Bu ve benzeri yöntemler bizim hızımızı arttıracak ve sınavda belirli bir başarı seviyesi yakalamamıza yardımcı olacaktır. Ama unutmayalım ki dil öğrenmek nankör bir uğraştır. ve kullanmadıkça unutulur. Bu yüzden ingilizceyi hayatımızın bir bölümünde tutmalı ve puanlarımızı yukarılara çıkarmalıyız. Bunun için aktif bir öğrenen olmamız gerekir. Bir İngilizce dergi abonesi olup, aynı zamanda İngilizce kaynakları okumanızı öneririm.

Yararlanılan Kaynaklar: http://www.osym2016.com/node/437
                                            http://www.dilforum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir