KDZ Ereğli İngilizce Özel Ders. İngilizce Öğretmeni Onur Kalafat. Hemen Ulaşın!

HomeGençlik ve SporBASKETBOL POTA YÜKSEKLİĞİ VE BASKETBOLUN TARİHÇESİ

BASKETBOL POTA YÜKSEKLİĞİ VE BASKETBOLUN TARİHÇESİ

Table of Contents

BASKETBOL POTA YÜKSEKLİĞİ VE BASKETBOLUN TARİHÇESİ

Basketbol ya da diğer adı ile “Sepettopu” beşer kişilik iki takımın karşı karşıya gelmesi ile kapalı spor salonunda veya açık sahada oynanan, tüm dünyada futboldan sonra ikinci sırada popüler olan spordur. Basketbolda takımlar en fazla 7 yedek oyuncu bulundurabilirler. 4 periyot üzerinden oynanan basketbolda dördüncü periyodun sonunda hangi takım daha fazla sayı yapmışsa o takım kazanmış sayılır, eğer 4 periyot sonunda takımlar eşit miktarda sayı yapmışsa maç normal periyot süresinden daha kısa olan ekstra periyotlar ile eşitlik bozulana kadar devam eder. Basketbolda sayı, basketbol topunun zeminden belli bir yükseklikte  bulunan potanın üzerindeki 45 cmlik çemberin içinden geçirilmesi ile yapılır. Basketbolda 1,2 ve 3 sayılık atışlar yapılabilir. Peki basketbol pota yüksekliği ve saha ölçüleri ne kadardır? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulacaksınız. Önce kısaca basketbolun tarihçesinden bahsedelim.

Basketbol pota yüksekliği
baketbol tarihçesi

BASKETBOLUN KISA TARİHÇESİ

Basketbol oyunu ilk defa 1891 yılında James NAİSMİTH tarafından oluşturulmuştur. James NAİSMİTH’in bu oyunu oluşturmasındaki amacı, Amerikan futbolundaki yaralanmalardan daha az yaralanmaya eğilimli bir spor ihtiyacı olması idi. Oyun 20. yüzyılda önce Amerika’da daha sonra tüm dünyada popüler bir spor dalı oldu. İlk oynanan basketbolda pota olarak şeftali kasaları kullanılmıştır. Amerikan Ulusal Basketbol Birliği (NBA) ‘nın 1946 yılında kurulmasıyla 20. yüzyılın sonunda  yüz milyarlarca dolarlık bir işletmeye dönüştü ve Amerikan kültürünün değişmez bir parçası oldu. Ve tüm dünyada en sevilen 2. Spor olmayı başardı.

TÜRK BASKETBOL TARİHİ

Ülkemizde basketbol ilk olarak 1904 yılında Robert Kolejinin Spor Salonunda oynanmıştır. Basketbol ülkemizde uzun yıllar bir spor branşı olarak önemli bir başarı kaydetmemiştir. 1933 yılında kurulan Türk Spor Kurumu ile birlikte basketbolda aşamalar kaydetmeye başlamıştır ve 1934 yılında ilk milli basketbol takımı kurulmuştur. Bu takım ilk maçını 1936 yılında Yunanistan’a karşı oynamış ve sahadan 49-12 üstünlükle ayrılmıştır. 1946 yılından itibaren ise Türkiye Şampiyonaları düzenlenmeye başlamıştır. 1959 yılında Türkiye Basketbol Federasyonunun kurulması ile bir ivme kazanan basketbol 1966 yılında günümüzdeki adı Beko Türkiye Basketbol Ligi olan deplasmanlı basketbol liginin kurulması ile son halini almıştır. Bu ligin ilk şampiyonu Altınordu Spor Kulübü olmuştur.

BASKETBOL POTA YÜKSEKLİĞİ ve BASKETBOL SAHASI ÖLÇÜLERİ

Basketbol sahasının boyutları 26m x 14m ya da 28m x 15m olarak düzenlenmiştir. FIBA 28x15m ölçülerindeki saha boyutlarında maç yapılmasını söylemektedir. Basketbol sahasının şekli dikdörtgen ve zemini sert olmak zorundadır. Oyun sahası tam ortadan ikiye ayrılmış bulunmaktadır. Bu çizginin tam orta kısmında “orta yuvarlak” denen bir daire vardır. Basketbol sahasının kısa kenarlarında karşılıklı olarak 2 pota bulunmaktadır. Basketbol pota yüksekliği 305 cmdir ve pota kenar çizgisinden 120 cm içeride bulunur. Potanın üzerinde basketbol topunun içinden geçebileceği 45 cm çapında bir çember vardır. Erkek basketbolcuların oynadığı basketbol topunun çevresi 75-78 cm ağırlığı ise 570-650 gr aralığında iken, kadın basketbolcuların oynadığı topun çevresi 72-75 cm ağırlığı ise 510-560 gr arasındadır.

basketball
basketball

Share:

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Categories

You May Also Like

Basketbol Euroleague Tarihçesi Şimdiki adı ile Turkish Airlines Euroleague, Avrupa Basketbol Ligleri arasında birinci sırada kendine yer bulmaktadır. Eski adı...
BASKETBOL MAÇ BİLETİ NEREDEN ALINABİLİR Hafta sonu yada hafta içi sevdiklerinizle birlikte güzel ve eğlenceli bir vakit geçirmek istediğinizde yapabileceğiniz...