KDZ Ereğli İngilizce Özel Ders. İngilizce Öğretmeni Onur Kalafat. Hemen Ulaşın!

HomeVocabularyİngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri
İngilizce kelime öğrenme teknikleri

İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri

İngilizce kelime öğrenme teknikleri isimli yazıma hoş geldiniz. Ben İngilizce öğretmeni Onur Kalafat. 1980 kuşağından olmam nedeni ile bizim zamanımızda İngilizce eğitimi devlet okullarında 6. sınıfta başlıyordu. Daha doğrusu Orta Okul 1. sınıf denirdi o zamanlar. Bizim zamanımızda ilkokuldan sonra okula devam zorunluluğu dahi yoktu. Aileme beni okula gönderdiği için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bu yazımı tevhidi tedrisat kanununun kabulü ve aynı zamanda baş öğretmenimiz G.M.K Atatürk‘ün öğretmenler günü ilan ettiği 24 Kasım tarihinde yazmaktayım. Buradan tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününüde en içten dileklerimle kutlarım.

İngilizce öğrenmeye başladığımda, İngilizce öğretmenim şöyle bir şey demişti. İlk öğrendiğiniz kelimeyi hep hatırlayın. Benimde daha önce yaz tatilinde büyüklerimin kitaplarından kopya çektiğim (mecazi) öğrenimlerimi ve yes/no vb. saymazsak ilk öğrendiğim kelime “vocabulary” yani sözcük haznesi kelimesi idi. 🙂 Sizde ilk öğrendiğiniz kelimeyi hatırlıyorsanız haydi hemen başlayalım. İngilizce kelime öğrenme teknikleri nelerdir.

İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri

Tekrar Yöntemi

İngilizce kelime öğrenme teknikleri arasında çokca kınadığım bir yöntemdir. Kısaca şöyledir. Öğretmen hiç bir şeyi dikkate almaz. Sadece öğrencinin kelimeleri ezberleyip ezberlemediğini dikkate alması ile ortaya çıkmıştır 🙂 Öğrenci papağan gibi kelimenin İngilizce ve Türkçe’sini tekrar ede ede ezberler. Bu arada öğrenci zihinsel oyunlar kurabilir. Kelimeleri benzetim yolu ile ezberlemeyide seçebilir.

Bu yöntemi eleştirmemin nedenlerinden bir diğeri öğrenciyi sadece sınava hazırlamasıdır. Sadece sınava hazırlanma motivasyonuna giren bir öğrenci strese girecektir. 

Ayrıca gerçek hayatta İngilizce’yi kullanmanız istenecek 8. sınıfın 3. ünitesinin kelimelerini ezbere bilip bilmemeniz sizin işinizi iyi yapmanızı sağlamayacaktır.

Cümlede Geçirme Yöntemi

İngilizce kelime öğrenme yöntemleri arasında öğrenen için belkide en etkili yöntemdir.

Her bir kelimeyi zihninizde kendinize bir şekilde öğretip aynı zamanda cümle içinde kullanırsınız. Bu tekrarlama yönteminden çok daha iyi bir yöntemdir. 30 yaşına geldiğinizde ve işinizde İngilizce’yi kullanıyorken, hiç kimse size “emergency” ne demek diye sormaz. daha çok, “Where is the emergency service?” diye soracaktır.

Benzetim Yöntemi

Kelimeleri aklınızda başka şeyler ile benzetim kurmakla olur. Örneğin “book” kelimesi ( buûk şeklinde telaffuz edilir) O kitap okumaktan hiç bıkmıyor tümcesi ile akla getirilebilir. Bu yöntemi bazıları zihinde daha fazla şey tutturduğu için zararlı görmüştür.

Aslını sorarsanız burada bir dolu İngilizce kelime öğrenme tekniği sayabiliriz

Örneğin:

  • Kelimeyi 5 yada 10 kez yazma
  • Flashcardlardan yararlanma
  • Evin değişik yerlerine İngilizce kelimeler yapıştırma
  • Okunan hikaye kitabında ok ile gösterip işaretleme
  • O gün çalıştığın kelimeleri, uyumadan önce yeniden tekrarlama vb.leri olabilir. 

İngilizce Kelime Öğrenme İle İlgili Tavsiye

Günümüz dünyasında öğrenciler sınava tâbi tutulur, sanki onu gerçek hayatta öyle kullanacaklarmış gibi bir dolu evreden geçirilir. Sonuç ise notu 85 üzeri olan öğrenciler bir şekilde dilde öğrenir, akademik gelecekte sağlarlar. Fakat nedense bu öğrencilerin genelde % 20 sidir. Bu notu iyi olan öğrencilerden öz güveni iyi olanlar İngilizce konuşmayı başarabilirler. Yada daha sonradan ilgi duyma yolu ile dil öğrenme yoluna gidebilirler. Turizm sektöründe öğrenebilirler yada yurtdışı eğitimi ile yapabilirler. 

Peki biri bana sen neden İspanyolca konuşamıyorsun dese, sanırım cevabı yeterince eğitimini almadığım olurdu. 

özet

Kısaca En iyi İngilizce kelime öğrenme tekniği size en iyi gelen tekniktir. Fakat yinede gerçek hayatta kullanmayacağınız bir öğrenimi sınavda geçsenizde fayda vermeyeceği için; size şu yöntemi önerebilirim:

Kelimeleri istediğiniz şekilde öğrenin fakat bunları cümle içinde geçirin. O kelimeler ile cümle kurun. Fakat cümleleri kurarken kendinize sorun. Ben bu kelimeleri nerelerde kullanırım. Örneğin yazın tatilde yabancı arkadaşlar edinerek kullanırım. Yada Erasmus programı kapsamında okulunuza gelen bir yabancı öğrenci ile konuşurken hayal edin kendinizi. Yada öğretmeninize o gün öğrendiğiniz kelimelerle cümleler kurun. Yada ilerde çalıştığınız işte yabancı dilinizi kullanırken kendinizi hayal edin. Sanırım en iyi yöntem bu olsa gerek. Teşekkürler. Tekrardan tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım. 

Bu arada makaleme bir ekleme yapmak istedim. 

TOEFL Sınavında Nasıl Başarılı Olunur

Şimdi diyelim ki; Ahmet bey 17 yıllık bir İngilizce öğretmeni olsun. Ve Ahmet bey yıllardır aklında olan bir hayalini gerçekleştirmek istiyor olsun. TOEFL sınavına girecek ve aldığı puan ile Erasmus projesi kapsamında İngiltere’de ki kurslara katılmakta daha öncelikli olacaktır. (Şu anda Erasmus programının bu yönlü kursları var mı bilmiyorum. Eskiden benzer programlar ile vardı.)

Makalemiz ile tezat olan 2 nokta bulunmakta. Bunlardan bir tanesi zaten insanlar sınava hazırlanma psikolojisi ile çalışmamalı ve hayata hazırlanma psikolojisi ile çalışmalı dedim. Diğeri ise sizde bilirsiniz yada bana gülebilirsiniz ama TOEFL sınavında kelimeler için özel bir bölüm yok. Daha çok kelimeyi İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma aktivitelerinde kullanırsınız. 

Ahmet bey her akşam okuldan sonra İngilizce’yi bundan sonraki yurtdışı eğitim ve seyahatlerinde nasıl kullanacağını hayal ederek çalışmalarını yapar. Çok fazla sınav odaklı çalışmaz. 

Biraz deneme sınavı vb. de çözer ama o daha çok sınavdan sonra edineceklerine odaklanarak çalışmalarını yapar. Sonra ise sınav tarihinde sınavda gerekli becerileri gösterip dileğine ulaşır. Peki sizce bu ne kadar mümkündür. Yada bu süreçte yapması gerekenler nelerdir. Yorum bölümünde herkes ile paylaşmak istermisiniz? Çok teşekkürler.

 

admin
December 5, 2015

A1 Kelime Listesi

admin
February 15, 2016

B2 Seviye İngilizce Kelimeler

admin
February 16, 2016

C1 Kelimeleri – NUMBER 1 LIST

İngilizce kelime öğrenme teknikleri

Ve yazımızda geçmeyen fakat bir dipnot olarak

Her gün 1 kelime öğrenin. 1 yılda 365 kelime öğrenirsiniz. 10 yılda ise 3650 kelime hiç fena sayılmaz
İngilizce kelime öğrenme teknikleri
İngilizce kelime öğrenme teknikleri

Share:

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Categories

You May Also Like

İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız, İngilizce temel ifadeler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. İlk adım genellikle kendinizi tanıtmaktır. İsim, yaş, meslek...
This is a list of MOST FREQUENTLY USED 200 WORDS IN ENGLISH. As you see, you are very familier with them....
C1 LEVEL VOCABULARY (AMERICAN CULTURE) Study online at quizlet.com/_20iozs C1 Kelimeleri (TRUSTED SOURCE) Part -I- 1. abstract Soyut    ...